PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=30702}

Noc żywych trupów

Night of the Living Dead
7,1 24 853
oceny
7,1 10 1 24853
7,8 21
ocen krytyków
Noc żywych trupów
powrót do forum filmu Noc żywych trupów

Od samego początku wciągający i niezwykle niepokojący. Świetna i realistyczna rola Judith O'Dea jako Barbara.
Doskonały Duane Jones w roli Bena. Zresztą każdy z aktorów i aktorek spisuje się tu idealnie.
Bardzo spodobała mi się rola Judith Ridley a dokładniej ten jej niski, delikatny hipnotyzujący głos. ;)
Film fascynuje swoim ciężkim bezlitosnym klimatem rodem z najgorszego koszmaru co mocno dopełnia jeszcze końcówka. Owy klimat umacnia jeszcze aktorstwo. W szczególności Judith O' Dea, która kapitalnie odegrała
oszołomioną sytuacją Barbarę. To dużej mierze dzięki niej tak dobrze odczuwamy mocny, kameralny, klaustrofobiczny nastrój osaczenia i odosobnienia. Wiele też robią dźwięki.
Ale klimat w filmie jest również od samego początku prowadzony tak
by widz dorobił sobie wyobraźnią apokaliptyczną wizję opanowania całej ziemi przez żywe trupy.
Kiedy już słyszymy wiadomości w telewizji, które nieco ,,dopowiadają" nam apokaptystyczność obrazu może zaciekawić w nich głos Charles'a Craig'a w roli prezentera TV, który też troszkę klimaciku robi.
W filmie występuje ciekawa jak na tamten okres muzyka podkreślająca napięcie i atmosferę oraz niezwykła gra światła i cieni.
Charakteryzacja zombiech jest oszczędna, ale już sam sposób ich ukazania jest dość niepokojący.
W dziele Romero są cztery niesamowite i niezapomniane dla mnie sceny.
UWAGA SPOILERY !
Pierwsza to ucieczka Barbary przed pierwszym ożywionym zmarłym.
Druga to moment ,,konsumpcji" młodej pary po eksplozji samochodowej przez zombie.
Trzecia jest śmiercią Helen Cooper z rąk własnej córki. Te krzykliwe, piskliwe pełne echa odgłosy są niesamowite!
A czwarta to zakończenie!
Obejrzenie tego kultowego ( z lekko antyrasistowkim przesłaniem ;) ) filmu jest wręcz obowiązkiem.
W szczególności dla osób, które fabułę oraz klimat stawiają sobie wyżej od dynamizmu i efektów.
Nikt kto gustuje w czarnobiałym kinie i w produkcjach spełniających powyższy warunek nie powinien się
zawieść.
Gorąco polecam!

ocenił(a) film na 9
peter_dm

Dodam tylko, że ten film jest dostępny na rynku na DVD w dwóch wersjach czarno-białej i kolorowej. Może to tylko moje zdanie, jednak zombie w czerni i bieli prezentują się znakomicie. Polecam więc przede wszystkim obejrzeć tą wersję.

ocenił(a) film na 9
anonimowy

Wiem, wiem. Tylko skąd można ściągnąć wersję koloryzowaną lub gdzie ją kupić? Bo uważam, że wbrew pozorom może się prezentować ciekawie.
Istnieje też wersja Directors Cut z paroma wyciętymi i nowymi dokręconymi scenami. Przeczytałem recenzję na film.org.pl, nie widziałem tej wersji i nie mam zamiaru jej oglądać. Dla mnie ta wersja nie istnieje!

ocenił(a) film na 9
peter_dm

Jest w sklepach wszędzie dostępna. W takim samym wydaniu jest też "Sklepik z horrorami" Rogera Cormana. Jest to dwupłytowe wydanie DVD (wersje filmu kolorowe i czarnobiałe). Ja mam starsze wydanie jednopłytowe (tylko wersja czarnobiała), jednak z dźwiękiem 5.1, a nie 2.0.

ocenił(a) film na 9
peter_dm

Mam do Ciebie pytanie. Według posiadanych przeze mnie informacji obie wersje mają po 96 minut. Podaję link:
http://www.kmf.org.pl/dir_cut/night_of_the_living_dead.html
Na mojej płycie DVD czas jest około 96 minut. Na nowym dwu-płytowym wydaniu tego filmu na DVD widnieje czas bodaj 91 minut (obie wersje kolorowa i czarno - biała). Czy to może być jakaś trzecia wersja, czy tylko drukarska pomyłka? Co o tym sadzisz?

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones