PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=370960}
5,4 5 935
ocen
5,4 10 1 5935
6,0 3
oceny krytyków
Diary of the Dead: Kroniki żywych trupów
powrót do forum filmu Diary of the Dead: Kroniki żywych trupów

Witam,
obejrzałem ten film jakiś czas temu jednak dopiero ostatnio sprawdziłem ocenę na filmwebie i bardzo mnie zaskoczyła. Spodziewałem się czegoś w okolicach 7, może -8 ale nie piątki z plusem. W komentach ludzie piszą bardzo ogólnikowo bądź rzucają mięchem. Że gniot, chała i w ogóle szkoda czasu bo film ma masę błędów i jest nielogiczny. Więc ja się pytam:) Gdzie te błędy, gdzie brak logiki i dlaczego taki gniot? Sam jestem pasjonatem filmów o zombiakach i ten obraz bardzo mi się podobał. Najbardziej z wszystkich filmów Romero. Film jest bardzo realistyczny. Dosadny. Owszem, spokojny jak na horror akcji ale w tym tkwi, moim zdaniem, jego siła. Nie ma nawalania z wulkanów, szarżowania, cwaniakowania. Myślę że jeśli kiedyś doszło by do epidemii zombie, wyglądała by podobnie do tej z "Dzienników". Shaky kamera jeszcze ten realizm potęguje ukazując spięcia z zombiakami w niespotykany dotąd sposób. Poza zachowaniem naturalności film porusza wiele ważnych dla ludzkości tematów: zalewanie nas informacjami, nie ważne czy istotnymi czy nie. Powstaje z tego tylko hałas, nic więcej. I tak przecież jest naprawdę a jedyne co z tego mamy to zobojętnienie. Podobał mi się również motyw z fałszowaniem przez rząd faktów o zombie i epidemii ogólnie. Komentarz reżysera, pojawiający się co pewien czas świetnie trafia w współczesne realia facebookowe.

Tak więc, myślę sobie, skąd tak niskie oceny? Bo za realizm, wolne tempo akcji (tak, jak najbardziej tu na plus) i poruszane tematy film dostał u mnie mocne 8.

Zapraszam do dyskusji.

Brave_Angel

niskie oceny za to, że nas (mnie) Romero rozpieścił, serwując coś, co stało się klasyką.
Po czym bez ostrzeżenia zaserwował coś, co zdaje się nie mieć nawet skrawka fabuły. Nie ma tych trzech minut historyjki na początku, tylko jest kamera z ręki i nudy. Nudy nudy nudy.

Do tego stopnia, że za pierwszym razem nie dotrwałem do końca.

No ale to moje skromne zdanie, tego filmu nie oceniam, dam mu jeszcze trochę czasu, ale w chwili obecnej dostałby czwórę, maksymalnie piątkę.

ocenił(a) film na 8
ovis

Dzięki za odpowiedź, ty jako pierwszy się wypowiedziałeś.
Piszesz że film jest pozbawiony fabuły i że to jest główny powód niskiej oceny (+ nuda). Ok, ale czy np najbardziej chyba kultowa pierwsza część miała jakąkolwiek fabułę? Wybucha epidemia i kilka osób które jakimś cudem przeżyły chowa się domu próbując przetrwać. Tyle. W "Dniu" jest podobnie tyle tylko że pojawia się motyw myślącego zombiaka. Z innej mańki, "Zombieland" którego nie sposób raczej nie lubić. To samo, fabuła zamyka się w kilku zdaniach ale to nie przeszkadza. To survival horror. Fabuła nie jest w nim najważniejsza. Liczą się realia, postacie, sytuacje a te imo w "Kronikach" wyszły bardzo dobrze.

Film jest bardzo spokojny jak na horror ale jak pisałem wyżej, dzięki temu bardzo realny, autentyczny. Nie sądzisz?

Pozdrawiam optymistycznym: braaaaaaaaainn!

użytkownik usunięty
Brave_Angel

Świetny respons. Ja wypowiedziałem się tutaj: http://www.filmweb.pl/film/Diary+of+the+Dead+Kroniki+%C5%BCywych+trup%C3%B3w-200 7-370960/discussion/Jeden+z+najlepszych+zombie+movie+w+historii+kinematografii,1 547416

Zgadzam się niemal z każdym słowem Brave_Angela. W podgatunku zombie movies ciężko znaleźć naprawdę dobry i straszny film. "Diary of the Dead" są i znakomicie zrealizowane, i robią to, co horrory powinny robić, czyli przerażają.

Nie zgadzam się jeydnie z tym: "Owszem, spokojny jak na horror akcji...". Ja wiem, że to żaden zarzut wobec filmu, ale nie rozumiem, skąd wziąłeś "horror akcji"? Cóż to za dziwna hybryda? To rasowy horror, wcale nie uważam go za spokojny. Spokojna to była właśnie pierwsza "Noc żywych trupów" (nie dość że działa się w jednym miejscu, to jeszcze bohaterowie zajmowali się głównie wykłócaniem, gdzie tam akcja?).

"Diary of the Dead" stają się drugim najlepszym filmem zombie, jaki widziałem, i najlepszym filmem od Romero.

ocenił(a) film na 7
Brave_Angel

Moim zdaniem film spokojnie zasługuje na ocenę nie mniejszą niż 6. Osobiście dałem mu 7. Widziałem wiele pozycji o zombie; ta ma z nich wszystkich chyba najwięcej LOGIKI.

ocenił(a) film na 6
F_23

film nie powala, ale nie nudzi. mozna obejrzeć. zachowania niektórych bohaterów są tak durne, że aż momentami chcialem wyłączyć.

ocenił(a) film na 7
Brave_Angel

Ja też się zgadzam z Brave Angel jeden najlepszych filmów Romera , ten realizm jest moim zdaniem najlepszym atutem filmu.

Brave_Angel

Na pewno film jest bardziej realistyczny niz choćby The Walkind Dead gdzie wszyscy zachowują sie jak super herosi całe zycie walczacy z zombiakami. Oceniam na 7/10 za realizm. Tak pewnie wyglądałby świat po zombie apokalipsie

milenasy

Myślę, że stopień realizmu nie jest odpowiednim punktem wyjścia do oceny filmu o zombie :P.

ocenił(a) film na 7
milenasy

Zgadzam się z milenasy. Zachowania bohaterów, choć czasem durne, są zdecydowanie bardziej prawdziwe i zrozumiałe, niż te w The Walking Dead.

użytkownik usunięty
Brave_Angel

Niestety ale sie nie zgadzam. Stracilem kupe czasu i jakos udalo mi sie przbrnac przez ten gniot. AKtorzy zachowuja sie nienaturalnie. Wszyscy dookola umieraja a oni nawet sie tym nie przejmuja. Bohaterowie filmu traca bliskich (chlopak, rodzina) i wogole nie rozpaczaja nad strata tylko w nastepnej scenie dalej sobie gadaja o glupotach. Po wejsciu do pomieszczen wydaja sie byc slepi i nie widza otaczajacego ich zagrozenia. Dla mnie jest to film nudny a szczegolnie irytuja umoralniajace wstwki lub nieudane zarciki. Zombiaki tez gina w najbardziej okrutny sposob co jest bardzo wymuszone.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones